Dobrochna Kędzierska-Truszczyńska


Dobrochna Kędzierska-Truszczyńska, urodzona 19 marca 1947 roku w Lęborku, jest znaną polską dziennikarką oraz niezależną publicystką. Jej działalność publiczna obejmuje również termin posłowania w Sejmie X kadencji.

Wielu pamięta ją za jej zaangażowanie w dziennikarstwo, które przyczyniło się do kształtowania opinii publicznej w Polsce.

Życiorys

W 1969 roku pani Dobrochna Kędzierska-Truszczyńska ukończyła studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po zakończeniu nauki przez trzy lata pełniła funkcję kierownika Osiedla Studenckiego „Bielany” UMK.

W roku 1971 objęła stanowisko redaktora naczelnego gazety zakładowej „Wodniak Bydgoski”. Następnie rozpoczęła pracę jako dziennikarka oraz kierownik działu miejskiego i terenowego w „Ilustrowanym Kurierze Polskim” w Bydgoszczy. Od 1977 do 1982 roku była kierownikiem działu społecznego, a później sekretarzem redakcji tygodnika „Kujawy” we Włocławku. W latach 1982–1987 była redaktorką tygodnika „Fakty” w Bydgoszczy. Równocześnie od 1982 roku związana była z tygodnikiem „Polityka” w Warszawie, a w 1988 roku objęła stanowisko głównego specjalisty ds. prasowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w stolicy. Jest jednocześnie laureatką wielu nagród w dziedzinie publicystyki.

Pomiędzy rokiem 1974 a 1982 należała do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a od 1983 do Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL. Była członkinią Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od 1977 roku do jej rozwiązania. W 1980 roku reprezentując tę partię, zasiadała w Wojewódzkiej Radzie Narodowej we Włocławku. W latach 1989–1991 pełniła mandat posła na Sejm kontraktowy, wybranego w okręgu włocławskim z listy PZPR, po czym przeszła do Poselskiego Klubu Pracy. W tym czasie była aktywna w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Po zakończeniu kadencji nie starała się o reelekcję. W latach 90. pracowała jako szefowa warszawskiego oddziału „Wprost” i była publicystką tego czasopisma. Później objęła stanowisko redaktora naczelnego portalu Wirtualna Polska. Gdy Marek Pol został ministrem infrastruktury, pani Kędzierska-Truszczyńska zasiliła jego zespół jako doradca do spraw medialnych. Dodatkowo działała na rzecz Europejskiego Stowarzyszenia Sztuki i Mody „Artmode”, pełniąc funkcję wiceprezesa zarządu. Stowarzyszenie to zajmuje się promowaniem dorobku polskiej kultury oraz opieką nad twórcami. Jest także redaktorką w wydawnictwie Kurhaus Publishing.

W życiu prywatnym jest matką Agnieszki Liszki, która pełniła funkcję rzecznik rządu Donalda Tuska oraz pracowała jako dziennikarka. W 1986 roku pani Dobrochna Kędzierska-Truszczyńska otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi.

Przypisy

  1. Karol Manys: Jak Schetyna wystraszył Grabarczyka dymisją. rp.pl, 24.12.2007 r. [dostęp 15.11.2013 r.]
  2. a b c Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 15.11.2013 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":

Mateusz Janusz | Janusz L. Sobolewski

Oceń: Dobrochna Kędzierska-Truszczyńska

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:9