Ewa Paradies


Ewa Paradies, urodzona 17 grudnia 1920 roku w Lęborku, to postać historyczna, która wzbudza kontrowersje. Jej losy zakończyły się tragicznie 4 lipca 1946 roku w Gdańsku, gdzie zmarła. Była ona niemiecką nadzorczynią w obozie koncentracyjnym Stutthof, co przypomina o mrocznych kartach historii związanych z II wojną światową oraz Holocaustem.

Rola, jaką pełniła w tym obozie, związana była z brutalnością i prześladowaniami, które dotknęły wielu niewinnych ludzi. Paradies jest przykładem, jak jednostki mogą mieć wpływ na tragiczne wydarzenia w historii ludzkości.

Życiorys

Ewa Paradies spędziła swoje dzieciństwo w Lauenburgu, obecnie znanym jako Lębork, gdzie mieszkała z rodzicami przy ulicy Neuendorferstrasse 100, aktualnie ul. Kossaka. Była osobą wyznania ewangelickiego. Po ukończeniu szkoły w 1935 roku, podejmowała pracę w różnych miejscach, w tym Wuppertalu oraz Erfurcie, gdzie pełniła funkcję konduktorki w tramwajach. Następnie przeniosła się z powrotem do Lęborka. Warto zaznaczyć, że Ewa nie wzięła ślubu.

W sierpniu 1944 roku rozpoczęła przeszkolenie jako SS-Aufseherin w obozie koncentracyjnym SK-III Stutthof. Już w październiku tego samego roku została skierowana do podobozu Bromberg-Ost, a w styczniu 1945 wróciła do SK-III Stutthof. W kwietniu 1945 roku miała nadzorować więźniów podczas ich dramatycznej ewakuacji do podobozu Lauenburg, gdzie wielu z nich zginęło z jej ręki.

Ewa Paradies była szczególnie okrutna, często polewając zimną wodą nagie kobiety, które zmuszone były stać na śniegu. Pod koniec wojny, mimo prób ucieczki, została przechwycona przez polskich żołnierzy. Po wojnie stanęła przed sądem podczas pierwszego procesu załogi Stutthofu, który miał miejsce od 25 kwietnia do 1 czerwca 1946 roku.

Dnia 31 maja 1946 roku Ewa została skazana na karę śmierci przez powieszenie. 4 lipca 1946 roku, o godzinie 17, została publicznie powieszona na Biskupiej Górce (niem. Bischofsberg) przy ulicy Pohulanka 73. Była ostatnią osobą z grupy skazanych, a wraz z nią stracili również inne osoby, takie jak m.in. Elisabeth Becker, Gerda Steinhoff, Wanda Klaff oraz Jenny-Wanda Barkmann.

Przypisy

  1. Biskupia Gorka [online], geocities.com [dostęp 23.11.2017 r.].
  2. 200 tys. gapiów oglądało egzekucję zbrodniarzy ze Stutthofu.
  3. Marek Orski: „Zbrodniarze obozu koncentracyjnego Stuthoff...”, Przegląd więziennictwa polskiego, nr 46, 2005 r.

Pozostali ludzie w kategorii "Przestępcy i zbrodniarze":

Karl Schluch | Erich von dem Bach-Zelewski

Oceń: Ewa Paradies

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:14