UWAGA! Dołącz do nowej grupy Lębork - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marek Rocławski


Marek Rocławski, urodzony 2 sierpnia 1959 roku w Lęborku, to wyróżniający się polski chórmistrz oraz kompozytor muzyki chóralnej. Jego pasja do muzyki oraz ze bycie nauczycielem zaowocowały zdobyciem tytułu profesorem sztuk muzycznych, co podkreśla jego znaczenie w polskiej kulturze muzycznej.

Rocławski aktywnie uczestniczy w życiu akademickim, pełniąc funkcję prorektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w czterech kadencjach: 2012–2016, 2016–2020, 2020–2024 oraz w nadchodzącej kadencji 2024–2028. Jego zaangażowanie w rozwój instytucji oraz edukacji muzycznej jest nieocenione.

Życiorys

Od najmłodszych lat Marek Rocławski był zaangażowany w amatorski ruch chóralny, śpiewając w różnych zespołach. W 1983 roku ukończył studia na Wydziale Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie uzyskał wyróżnienie za swoje osiągnięcia. Po ukończeniu nauki, rozpoczął pracę jako nauczyciel w tej samej uczelni, dzieląc się swoją pasją i wiedzą z młodszymi pokoleniami.

W latach 1983–1993 pełnił rolę dyrygenta w męskim chórze „Moniuszko” w Gdańsku. Swoje umiejętności rozwijał, biorąc udział w wielu krajowych i międzynarodowych seminariach oraz kursach dla dyrygentów, odbywających się w takich miejscach jak Marktoberdorf, Rottenburg, Legnica, Międzyzdroje i Poznań. Jego działalność naukowa i pedagogiczna ściśle współistnieje z twórczością artystyczną.

Wspólnie z chórem „Cantores Veiherovienses” Marek uczestniczył w Międzynarodowych Konkursach Kompozytorskich, gdzie zdobyli nagrody za wykonanie utworów. Jest często zapraszany do komisji kwalifikacyjnych oraz jury różnych konkursów i festiwali chóralnych. Jego współpraca z Polską Filharmonią Bałtycką oraz innymi instytucjami muzycznymi na Wybrzeżu Gdańskim jest z pewnością znaczącym elementem jego kariery.

Marek jest także autorem wielu publikacji w dziedzinie muzyki, które ukazały się w polskich czasopismach oraz w opracowaniach naukowych. Od wielu lat aktywnie współpracuje z Ogólnopolskim Festiwalem Pieśni o Morzu w Wejherowie. Skomponował hejnał miasta Wejherowa, a także przygotował szereg kompozycji i opracowań zarówno na chór a cappella, jak i z towarzyszeniem orkiestry. Dodatkowo, był członkiem Rady Programowej Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

W 2003 roku Marek uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych, który wręczył mu 28 marca tego samego roku Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

Pełnione funkcje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Marek Rocławski pełnił ważne funkcje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, wpływając na rozwój uczelni oraz kształcenie studentów.

  • prorektor od 2012,
  • kierownik Katedry Dyrygentury Chóralnej w latach 2008–2012,
  • dziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki w okresie 2002–2008.

Członkostwo i funkcje poza uczelnią

W latach 1998–2006 Marek Rocławski pełnił zaszczytną rolę radnego Miasta Wejherowa, gdzie zaangażował się w różne inicjatywy lokalne i dążył do poprawy jakości życia mieszkańców.

Poza działalnością w radzie, jest kierownikiem artystycznym oraz dyrygentem chóru Cantores Veiherovienses, co świadczy o jego pasji do muzyki i zdolnościach w prowadzeniu zespołów muzycznych.

Odznaczenia

Marek Rocławski jest osobą, która została uhonorowana wieloma odznaczeniami za swoje zasługi w dziedzinie kultury oraz działalności społecznej. Poniżej przedstawiamy listę jego nagród:

  • Złoty Krzyż Zasługi (2017),
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”,
  • Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010),
  • Pro Ecclesia et Populo (Dla Kościoła i Narodu),
  • Złota Odznaka z Wieńcem Laurowym PZCHiO.

Przypisy

  1. Marek Rocławski. amuz.gda.pl. [dostęp 27.08.2024 r.]
  2. Władze aMuz w kadencji 2024–2028. amuz.gda.pl. [dostęp 27.08.2024 r.]
  3. Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. gov.pl/web/kultura/. [dostęp 27.08.2024 r.]
  4. Nominacje profesorskie w Pałacu Prezydenckim. prezydent.pl, 28.03.2003 r. [dostęp 12.02.2023 r.]
  5. Złoty Krzyż Zasługi dla Marka Rocławskiego. isap.sejm.gov.pl. [dostęp 04.11.2020 r.]

Oceń: Marek Rocławski

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:23