Wieża Bismarcka w Lęborku


Wieża Bismarcka w Lęborku to niezwykle ważny element krajobrazu tego miasta, zlokalizowana w województwie pomorskim. Usytuowana jest na wzniesieniu w wschodniej części Lęborka, w przepięknym parku Bolesława Chrobrego, co czyni ją jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w regionie.

Obiekt ten został stworzony jako wielofunkcyjna konstrukcja, pełniąc rolę nie tylko pomnika, ale również punktu widokowego. Oprócz tych funkcji, wieża spełniała także zadania wieży ciśnień, a w jej dolnej części działała restauracja, co przyciągało wielu odwiedzających.

Wieża została zaprojektowana w formie czworoboku, a na jej szczycie umieszczono niewielką, owalną wieżyczkę. W okresie międzywojennym znajdował się tam reflektor lotniczy, który świecił pionowo w górę, pełniąc rolę znaku orientacyjnego dla samolotów przelatujących na trasie Królewiec – Berlin. Restauracja, mieszcząca się w dolnej części budowli, funkcjonowała jeszcze do lat 60. XX wieku, lecz później obiekt przez długi czas pozostawał zamknięty i popadał w ruinę. W 1993 roku rozebrano przylegający do wieży budynek restauracji.

Przez cały czas był planowany projekt rewitalizacji wieży, a jego realizacja rozpoczęła się w 2014 roku. Zakończono ją w 2019 roku, kiedy to do budowli dostawiono nowoczesną dobudówkę wykonaną ze szkła i aluminium. Decyzja ta spotkała się z wieloma protestami społecznymi, z uwagi na obawy dotyczące zniszczenia pierwotnego charakteru obiektu.

Przypisy

  1. Wieża Bismarcka. e-przewodniki.pl. [dostęp 23.11.2017 r.]
  2. Robert Gębuś: Lębork: Dawna wieża Bismarcka będzie po rewitalizacji atrakcją parku Chrobrego. Dziennik Bałtycki, 22.10.2014 r. [dostęp 23.11.2017 r.]
  3. W. Budkowski, Lęborska wieża ciśnień, "Biuletyn Historyczny Lęborskiego Bractwa Historycznego", Lębork 2006 nr 29, s. 55-57.
  4. "Zamienili wizytówkę miasta na maszkarę". Burza wokół przebudowy wieży ciśnień w Lęborku

Oceń: Wieża Bismarcka w Lęborku

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:18