Anna Chęćka-Gotkowicz, urodzona 21 lutego 1975 roku w Lęborku, jest osobą o wszechstronnych talentach. Posiada stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych, koncentrując się na takich obszarach jak estetyka i filozofia muzyki. Jest nie tylko uznaną pianistką, ale także literatką oraz pedagogiem, pełniącym rolę adiunkta w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa. W ramach swojej pracy naukowej związana jest z Zakładem Estetyki i Filozofii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.
Wykształcenie muzyczne
Anna Chęćka-Gotkowicz rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Wejherowie. Kontynuowała ją w klasie Waldemara Wojtala w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1993 roku.
Studia pianistyczne kontynuowała w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, również w klasie Waldemara Wojtala, uzyskując wyróżnienie w 1998 roku.
W latach 1998–99, jako stypendystka Rządu Francuskiego, spędziła czas w Paryżu, gdzie miała okazję doskonalić swoje umiejętności pianistyczne pod okiem Bernarda Ringeissena.
Warto podkreślić, że Anna jest laureatką znaczących nagród, w tym II nagrody na XIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie w 1990 roku, II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Ragusa Ibla w 1993 roku oraz laureatką Ogólnopolskiego Konkursu na stypendia artystyczne TiFC w Warszawie w 1994 roku.
Działalność naukowa
W 2005 roku, na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii, w specjalności estetyka. Tematem jej pracy był „Wartościowanie muzyki. Z zagadnień metakrytyki wykonania utworu muzycznego”. Obecnie Anna Chęćka-Gotkowicz pełni rolę adiunktki w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa, w Zakładzie Estetyki i Filozofii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.
W ramach swoich badań koncentruje się na estetyce muzycznej, filozofii sztuki oraz relacjach między literaturą a muzyką. Uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych, na przykład w konferencji „Chopinowskie Rezonanse” organizowanej przez Koło Teoretyków Literatury Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie wygłosiła referat zatytułowany „Niewinne słuchanie Chopina, czyli o tym, czego wykonawca może się nauczyć od melomana”.
Podczas Ogólnopolskiej Konferencji Literackiej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, przedstawiła swoje badania w pracy pod tytułem „Da capo al fine”, która była częścią wydarzenia tematycznego „Koniec”. W 2014 roku na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej uzyskała habilitację z filozofii za rozprawę „Ucho i umysł. Szkice o doświadczaniu muzyki”. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
Annie Chęćce-Gotkowicz przypisuje się również autorstwo licznych przekładów tekstów filozoficznych i literackich z języka angielskiego i francuskiego.
Inna działalność
Anna Chęćka-Gotkowicz pełni funkcję nauczyciela w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie z pasją prowadzi klasę fortepianu.
Publikacje
W obszarze literackim Anna Chęćka-Gotkowicz stworzyła liczne publikacje, które wniosły istotny wkład w badania nad muzyką oraz jej interpretacją. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd jej osiągnięć książkowych:
- Dusza, wydane przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w 2002 roku, jest częścią serii „Punkt po Punkcie”,
- Dysonanse krytyki. O ocenie wykonania dzieła muzycznego, wydane w Gdańsku w 2008 roku przez słowo/obraz terytoria, omawia najważniejsze zagadnienia dotyczące interpretacji muzycznej. Autorka zdobyła wówczas nagrody Rektora Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdańskiego Towarzystwa Naukowego,
- Grzech (praca zbiorowa), wydane w 2008 roku przez słowo/obraz terytoria w serii „Punkt po Punkcie”, w którym zamieszczono rozdział – „Grzeszne oko i bezgrzeszne ucho: Tezy o bezgrzeszności muzyki”,
- Ucho i umysł: szkice o doświadczaniu muzyki, opublikowane przez słowo/obraz terytoria w Gdańsku w 2012 roku, stanowi zbiór esejów poświęconych różnorodnym aspektom percepcji muzycznej.
Przypisy
- a b dr hab. Anna Chęćka, prof. UG - Wydział Nauk Społecznych [online], wns.ug.edu.pl [dostęp 16.07.2018 r.]
- a b Dr hab. Anna Chęćka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 16.07.2018 r.]
- IwonaI. Nowak IwonaI., Kłopoty z krytyką, [w:] Recenzja książki „Dysonanse krytyki. O ocenie wykonania dzieła muzycznego” [online], Ruch Muzyczny, Nr 08/2012 [dostęp 20.05.2012 r.]
- Absolwenci klasy fortepianu [online], Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu [dostęp 20.05.2012 r.]
- Filozofia – zakłady [online], Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego [dostęp 20.05.2012 r.]
- „Grzech” – spis treści [online], Onet.pl [dostęp 20.05.2012 r.]
- Laureaci [online], Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny w Koninie [dostęp 20.05.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Edward Sapir | Leszek Jerzy Jasiński | Alina Sadowska | Maciej Gołąb | Cezary Wodziński | Michał Janusz Parczewski | Jerzy Wiśniewski (ekonomista)Oceń: Anna Chęćka-Gotkowicz